Ve dnech 26. – 31.8.2012 proběhlo v bulharském městě Pazardzhik Mistrovství světa v kategorii upoutaných modelů (C/L).
Že létání s upoutanými modely má u nás (v bývalém Československu) dlouhou tradici s výsledky dokazuje konečné umístění v kategorii F2B.
Archiv pro měsíc: Listopad 2016
Mistrovství Evropy upoutaných modelů 2011
Ve dnech 23. – 30.7.2011 proběhlo v polském městě Czestochowa Mistrovství Evropy v kategorii upoutaných modelů (C/L). Samozřejmě jsme měli i své zástupce. Nejlépe se umístil pan Jiří Vejmola, který obsadil skvělé 3. místo v kategorii F2B.
Video z pohledu pilota upoutaného modelu
Jak to vidí pilot upoutaného modelu.
Akrobatické obraty s upoutaným modelem
Video, na kterém jsou předvedeny jednotlivé obraty kategorie F2B.
Část 5 – První lety s upoutaným modelem
První start s upoutaným modelem může vyvolat u modeláře -pilota nováčka smíšené pocity, nebo přímo strach (co když to rozbiju?).
Část 4 – Princip řízení a způsob ovládání upoutaného modelu
Stručně řečeno ,model určité hmotnosti ,letící po obvodě kruhu určitou rychlostí odstředivou silou napíná řídící lanka .
Část 3 – Jak se naučit létat s upoutanými modely?
Není to moc náročné pokud máte možnost využít pomoc zkušených modelářů , kteří s upoutanými modely létají.
Část 2 – Kategorie upoutaných modelů
Definici upoutaného modelu a rozdělení do jednotlivých kategorií (F2A, F2B, F2C, F2D, F2E, F4B, SUM, UŠ, Rodeo 2, Rodeo 2,5) najdete ve Sportovním řádu FAI pro letecké modeláře a Sportovním řádu ČR pro letecké modeláře.
Část 1 – Specifikace upoutaných modelů
Upoutaný model se od volných a R/C modelů odlišuje především svým letem po pomyslné polokouli, jejíž poloměr je dán délkou řídících lanek. Model by měl opravdu létat po polokouli, ne, jak se mnozí mylně domnívají, pouze po vodorovné kružnici. Uprostřed letového kruhu s rukojetí v ruce můžete zažít něco podobného, jako pilot skutečného letadla, letícího v malé výšce.
Seriál o upoutaných modelech
Když jsem po letech oprášil myšlenku na stavbu upoutaného modelu a hledal jsem dostupné informace na internetu, našel jsem mimo jiné stránky firmy VEKAmodel. Zaujal mě tam článek o upoutaných modelech. Hodně věcí o upoutancích je tam vysvětleno. Po domluvě s autorem jsem dostal svolení k uveřejnění na svých stránkách. Článek je trochu delší, takže jsem ho rozdělil na 5 částí. Autorem tohoto článku je Ing.Peter Kapuscinský z firmy VEKAmodel.